Jesteś tutaj

Pacjenci nieuleczalnie chorzy

XIII. Pacjenci nieuleczalnie chorzy.

A. Nowotwory lub choroby nieuleczalne.
1. Pacjenci z chorobą nowotworową w ostatniej fazie cierpią bardzo często z powodu trudnego do zniesienia bólu.45
2. W tych przypadkach głównym pragnieniem bliskich chorego jest skuteczna walka z bólem. Chcą, aby pacjent czuł się dobrze, zwłaszcza w ostatnich chwilach życia lub w czasie trwania długiej wyniszczającej choroby.

B. Jakość życia.
1. Fosburg i Crone46 stwierdzili, że niektórzy pacjenci kontynuują przyjmowanie leków narkotycznych w połączeniu z N2O/O2, podczas gdy inni poprzestają na używaniu tylko mieszaniny N2O/O2.
2. Pacjenci mogą być leczeni mieszaniną N2O/O2 w domu. Często sami dozują sobie ilość podawanego N2O. W wielu przypadkach terapia N2O/O2 poprawia nastrój nieuleczalnie chorego pacjenta, zwiększa się jego apetyt, pacjenci stają się bardziej rozmowni.

C. Hemodynamika
1. Długo trwająca terapia N2O/O2 może wywołać zwiększenie liczby białych krwinek oraz wpływa na aktywność megaloblastów.47
2. W przypadku terminalnie chorych pacjentów wywieranie wpływu na układ krwiotwórczy w czasie długich terapii N2O/O2 nie wydaje się być szczególnie istotne w porównaniu z ulgą, jaką może im ona zapewnić.
3. Reasumując, stworzenie pacjentom terminalnie chorym jak najlepszych warunków życia powinno być głównym celem lekarza.