Urządzenia i materiały konieczne do zamontowania aparatu do sedacji wziewnej.
- Reduktory ciśnienia - 1 reduktor N2O i 1 reduktor O2. Zakładane są na butle z gazami. Zakup w firmie FARUM A30 i A31 zszybkozłączami.Reduktory muszą być ustawione na ciśnienie wyjściowe 4 MPa - UWAGA produkowane fabrycznie mają ciśnienie wyjściowe ustawione na 5 MPa. Stosowanie reduktorów o ciśnieniu wyjściowym 5 MPa powoduje utratęgwarancji na aparat MDM.
- Przewody ciśnieniowe - długość dowolna, zależna od odległości od butli. Przedstawiona na rycinie instalacja gazów nie jestobowiązkowa, leoptymalnadla dużego gabinetu. Jeżeli butle znajdują się w gabinecie przewody są w cenie zakupu aparatu. Mogą być z PCV z oplotem wysokociśnieniowe (20 atm.) o średnicy wew. 6 mm lub przewody miedziane takie jak do wody w przypadku instalacji stałych poza gabinetem. Bardzo ważny jest odbiór instalacji i sprawdzenie jej szczelności za pomocą próby ciśnieniowa z wodą mydlaną na złączach. Wszelkie nieszczelności objawią się jako piana.
- Butla O2 - w Polsce dostępne są tylko dwa rodzaje butli tlenowych: 10 litrów (pojemność wodna) - tzw. mała butla tlenowa (wymiary: wysokość 100 cm, średnica 15 cm, obwód 45 cm, ciśnienie 150 atm, ilość tlenu 1500 litrów) oraz 40 litrów, tzw. duża butla tlenowa (wymiary: wysokość 150 cm, średnica 22 cm, obwód 70 cm, ciśnienie 150 atm, ilość tlenu 6000 litrów). Oba rodzaje butli można tylko wypożyczyć w najbliższej tlenowni. Które butle są lepsze? To zależy od potrzeb i możliwości lokalowych gabinetu. Małą butlę łatwiej ukryć (np. w szafce) i przenosić, ale dużo szybciej się wyczerpuje. Należy więc posiadać drugą zapasową małą butlę tlenową. Duża butla niewątpliwie pod względem estetyki pozostawia wiele do życzenia. Również trudniej ją schować, ale za to znacznie rzadziej trzeba zajmować się jej wymianą. Gdy aparat MDM ma być zamontowany na mobilnej szafce z butlami, to do szafki pasują tylko butle małe 10-cio litrowe.
- Butla N2O - w Polsce tylko w małych butlach 10-cio litrowych (poj. wodna 10 litrów, wymiary: wysokość 100 cm, obwód 45 cm, zawartość 7kg N2O - 3500 litrów) i dużych 40 litrów (tylko Messer, wymiary: wysokość 150 cm, średnica 22 cm, obwód 70 cm, zawartość N2O 14000 litrów). Zaleca się bezwzględnie posiadanie butli zapasowej. Jeżeli ktoś decyduje się na małe butle tlenowe i N2O, to musi przewidzieć miejsce na 4 butle (dwie tlenowe i dwie podtlenkowe). Jeżeli jednak duża butla tlenowa okaże się lepsza, to należy wziąć pod uwagę miejsce na dużą (wymiary: wysokość 150 cm, średnica 22 cm. obwód 70 cm) tlenową i dwie małe podtlenkowe - średnica 2x (wymiary: wysokość 100 cm, średnica 15 cm, obwód 45 cm).
- Szybkozłącza - pomiędzy aparatem a butlami można zamontować szybkozłącza. Są one szczególnie przydatne w przypadku gabinetów wielofotelowych. Umożliwia to swobodne przemieszczanie aparatu pomiędzy stanowiskami bez konieczności przewożenia butli na wózku. Wymaga to zbudowania systemu połączeń gazowych (patrz rycina powyżej). Jest to trudne w przypadku już działającego gabinetu. Można wtedy zamontować szybkozłącza naścienne, a przewody ukryć w maskownicach. Najlepiej jednak pomyśleć o tym w czasie remontu i przeprowadzić przewody w podłodze lub ścianach, a w ścianach zamontować szybkozłącza podtynkowe. Jest to rozwiązanie dość kosztowne z uwagi na problemy montażowe, a zwłaszcza koszt szybkozłączy (ok. 500zł sztuka).
- Pompa ssąca - aparat przystosowany jest do współpracy z pompą ssącą. Przewód wyprowadzający można włożyć do końcówki ssaka. Gabinet musi posiadać taką pompę. Ślinociąg wodny Venturiego jest niewystarczający. Jeżeli gabinet nie posiada pompy ssącej, należy ją zamontować. W tym celu należy skontaktować się z producentem lub dystrybutorem używanego unitu.
- Montaż instalacji gazowych - Gdańsk - MEDITECH, ul. Kartuska 4/6, Sławomir Borkowski, tel 501 79 70 31, tel stacjonarny 58 320 85 97; Kraków - TECHMED, ul Fabryczna 6/3, Jarosław Sadzik, tel 501451424
Odnalezienie firmy zajmującej się instalacjami gazowymi za pomocą internetu - wpisać w wyszukiwarce np. Google : "instalacje gazów medycznych"