Jesteś tutaj

Pedodoncja / pediatria

XI. Pedodoncja/pediatria

A. Okoliczności wywołujące ból i lęk.
1. Pacjenci pediatryczni wymagają szczególnego podejścia personelu medycznego. Im bardziej pozytywne doznania wiąże dziecko z zabiegami medycznymi, tym bardziej współpracuje z lekarzem na następnej wizycie. Owe wspomnienia z dzieciństwa w analogiczny sposób przekładają się na korzystną postawę i zachowania w życiu dorosłym.
2. Pomimo czułego, miłego i budzącego zaufanie podejścia do młodego pacjenta, niektóre zabiegi wykonywane przez lekarza mogą sprawić ból. Bez względu na to jak dobrze przygotujemy psychologicznie dziecko na spotkanie z bólem, będzie ono długo pamiętać ukłucie igły. Sedacja N2O/O2 dzieci jest z powodzeniem wykorzystywana w stomatologii od wielu lat. Ocenia się, że około 88% stomatologów dziecięcych stosuje tę formę uspokojenia (w USA - przyp. tłumacza).39
3. W ciągu 9 lat Griffin, Campbell i Jones40 przebadali wpływ uspokojenia mieszaniną N2O/O2 na ponad 3000 dzieci i nastolatków w trakcie drobniejszych zabiegów chirurgicznych. Wykonano leczenie okaleczeń i złamań, usuwano znamiona, brodawki, nacinano ropnie, usuwano ciała obce takie jak drzazgi, igły, gwoździe, haczyki. 99 % pacjentów wybrałoby uspokojenie N2O/O2 na następnej wizycie. Wnioskiem ich badań jest to, że sedacja N2O/O2 zapewniała większe bezpieczeństwo niż zbyt powszechnie stosowane "koktajle" innych leków uspokajających.40

B. Właściwości hipnotyczne i wywoływanie amnezji.
1. Wyżej wymienione właściwości są zaletami w leczeniu dzieci. Ich mała zdolność koncentracji wymaga niejednokrotnie poświęcenia dodatkowej uwagi. Rozluźnienie i utrata poczucia czasu u pacjenta sprzyjają działaniom lekarza.
2. Dzieci są z natury znacznie bardziej podatne na sugestie hipnotyczne niż dorośli. Spokojny, powolny, łagodny głos wzmacnia znacząco działanie N2O/O2.