Jesteś tutaj

Unia Europejska a N₂O

Unia Europejska nie ustanowiła żadnego zakazu stosowania N2O w medycynie.

Dear Mr. Kowalski,

N2O is a powerful greenhouse gas and there are several initiatives to reduce the emissions of N2O. The large bulk of N2O emissions are found in agriculture and other industrial sectors and in those sectors reductions in emissions are envisaged.

We are not aware of any EU initiative to phase out the use of N2O in the medical sector.

Best regards,

Madeleine Infeldt
Medical Sector
Madeleine.Infeldt@cec.eu.int
10 stycznia 2005 18:35

Dear Mr Kowalski,

For the moment there are no plans on N2O. For more details about the European Climate Change Programme please see our Webpage.

Kind regards, Artur Runge-Metzger

Artur Runge-Metzger
Head of Unit 'Climate, Ozone and Energy'
Directorate-General Environment
European Commission
BU-9 6-139
1049 Brussels
Belgium
Phone: +32-2-2956898
Fax:+32-2-2969970
Please visit our webpage - http://europa.eu.int/comm/environment/climat/home_en.htm

 


 

Wiadomości o tym, że podtlenek azotu ma być wycofany z Unii Europejskiej są nieprawdziwe. Powstał natomiast pomysł wycofania go z indeksu terapeutycznego dla znieczulenia ogólnego. Trudno wyjaśnić co to ma oznaczać, ale na pewno nie zakaz stosowania podtlenku w ogóle. Indeks terapeutyczny nie jest Urzędowym Spisem Leków dopuszczonych do stosowania w Polsce. Można to zrozumieć jako usunięcie podtlenku azotu jako leku zalecanego do znieczuleń ogólnych. Opinie na ten temat anestezjologów najlepiej pokażą poniższe wypowiedzi. Wniosek z dyskusji jest następujący: o wiele taniej byłoby po prostu wprowadzić porządną wentylację pomieszczeń, w których stosuje się N2O niż wprowadzać niezwykle kosztowne urządzenia i leki do znieczulenia ogólnego umożliwiające pominięcie N2O. Zresztą odpowiednie przepisy już istnieją (patrz nowa ustawa o ZOZach - dział "Akty prawne" zobacz PDF oraz dział "W gabinecie" - patrz ZOZ a sedacja wziewna)

www.blokoperacyjny.pl

 



 

Czy podtlenek azotu jest konieczny w nowoczesnym znieczuleniu ? Jakie są argumenty za jego stosowaniem ? Czy istnieją argumenty przeciwko jego zastosowaniu w znieczuleniu ? Zapraszam również do wyrażenia swojej opinii w ankiecie.

Teddy: Tak, podtlenek azotu jest konieczny w nowoczesnym znieczuleniu złożonym wziewnym. Nie jest prawdziwe stwierdzenie, że podtlenek azotu ma byc wycofany z anestezjologii z powodu skażenia atmosfery. Co prawda, podtlenek azotu został zaliczony do gazów cieplarnianych (podnoszących temperaturę ziemi tzw. efekt cieplarniany) jednak głównie pochodzi on z gleby (nawożenie nawozami sztucznymi), hodowli (bydło). Protokół uchwalony w Kioto, nie zawiera stwierdzenia o konieczności wycofania podtlenku azotu z użycia w medycynie.

Forum dyskusyjne z www.polanest.prv.pl

 


 


Alice: Temat: gaz rozweselający, wysłane przez Alice dnia 2005-04-18 21:03:04

Jest 2005 rok. I co z wycofaniem N2O z indeksu terapeutycznego?


mat: Temat: Re: gaz rozweselający, wysłane przez mat dnia 2005-04-18 21:56:48

Dlaczego chcesz go wycofac z indeksu, mozesz go po prostu nie uzywać.


CV: Temat: Re: gaz rozweselający, wysłane przez CV dnia 2005-04-18 23:06:13

A dlaczego nie używać? To dobry anestetyk (tani, stosunkowo silny i bezpieczny).


raff Temat: Re: gaz rozweselający, wysłane przez raff dnia 2005-04-19 11:21:13

Witam
1. Jeśli zrezygnujemy z N2O, to koszty znieczulenia znacznie idą w górę, przy każdych parametrach FGF, ze wzgledu na większe zużycie anestetyków wziewnych (z wyjątkiem halotanu, który obecnie jest tańszy od N2O)
2. Aby zredukować stężenie N2O w salach operacyjnych należy zminejszyć FGF - oczywiście nie pisze tu o odciągach gazów, czy klimatyzacji, bo to zupełnie oddzielny problem
3. Ze szkodliwym wpływem N2O na środowisko jest ostatnio sporo szumu, ale dziwnym trafem tylko gremia medyczne mówią o zmniejszeniu jego emisji, poprzez wycofanie go z użycia w medycnie, przyczym w specjalnym raporcie wykonanym bodajże na zlecenie NASA, szerowko pojęta medycyna odpowiedzialna jest za emisję poniżej 0,5% N2O, a podstawowym "producentem" tego gazu jest przemysł i motoryzacja
4. Aby zrezygnować z N2O trzeba "dać coś zamiast" - nie wszystkie sale operacyjne wyposażone są w instalację powietrza medycznego, a nie wyobrażam sobie kilkugodzinnego zabiegu na 100% tlenu. PS Aby zrobić odciąg gazów sala musi być wyposażona, albo w próżnię, albo instalację sprężonego powietrza, a sam koszt urządzeń nie jest zbyt wielki, może więc warto zainteresować problem swojego BHPowca.


Rafal H: Temat: Re: gaz rozweselający, wysłane przez Rafal H. dnia 2005-04-19 17:47:35

Tani, tani - sprawdziłem, godzina N2O na przepływie 4l/min to ok. 5 złotych, silny może nie jest i pomysł z wprowadzaniem dziecka do znieczulenia na N2O można traktować raczej jako żart, ale szybko się po nim pacjenci budzą, niejeden poza tym nie wymaga dodawania niczego poza FNT i zwiotczeniem(ewentualnie). Ponadto tak zestaw: N2O + FNT + zwiotczenie bez skoliny jest uważany za stosunkowo bezpieczny, jak chodzi o wywoływanie hipertermii złośliwej... - o'k wiem, że nie jest bez wad i jak trzeba to chętnie odkręcam jakiś parownik, ale: jak znieczulam na Chiranie Anestar N7 mającej pewnie tyle lat co i ja/może trochę młodszej, nie wiem/, nie mającej do tego analizatora gazów, to boję się trochę dać mniejszy przepływ, niż standardowe 2:4, jak zacznę znieczulać w samym sewo przy przepływie 6l/min, to mogę się okazać najdroższym anestezjologiem na wschód od Odry, kto mnie wtedy zechce? Do tego i tak nie mam powietrza, więc trzeba by wszystko robić w 100%O2. Nie, stanowczo nie wyobrażam sobie, że z dnia na dzień wycofują N2O. Rafal (z dużego miasta wbrew pozorom).


CV: Temat: Re: gaz rozweselający, wysłane przez CV dnia 2005-04-19 19:21:20

Tak, Alex. Tani. Bardzo tani. Godzina podawania N2O, nawet przy jego przepływie 4l/min, to w porównaniu do godziny podawania w odpowiednim stężeniu sewo/izofluranu niewiele. Osobiście często stosuję znacznie niższe przepływy N2O (np. 0,9 l/min). Znasz coś tańszego? Owszem, silny. N2O jest silnym analgetykiem i chyba każdy wie, jak znacząco zmniejsza zapotrzebowanie na leki podawane dożylnie. Co do efektu cieplarnianego, to on
sam nie został ostatecznie udowodniony przez naukę, cóż dopiero mówić o wpływie nań zupełnie pomijalnych, w stosunku do generowanych przez przemysł, ilości jakiegoś tam gazu. Generalnie podejrzewam, że jakieś sekciarskie zacietrzewienie przez Ciebie przemawia.


Jarek: Temat: Re: gaz rozweselający, wysłane przez jarek dnia 2005-04-20 20:06:52

Nie od wczoraj wiadomo, że na lekach dobrych ale tanich interesu się nie zrobi. Wycofać sukcynylocholiny jakoś się ciągle nie udaje ( czy ktoś prowadzi rejestr poważnych powikłań po prawidłowym zastosowaniu tego leku ? ), no to spróbujemy podtlenek - producenci anestetyków wziewnych i aparatów do znieczulenia już się pewnie cieszą. Lada chwila dowiemy się że fentanyl lub morfina są strasznie szkodliwe i powinniśmy przejść na jakieś droższe odpowiedniki.[Wyslij odpowiedz]


mat Temat: Re: gaz rozweselający, wysłane przez mat dnia 2005-04-20 22:52:57

Alice ma racje, ze w 21 wieku nie powinno byc miejsca na N2O. Nie znaczy, ze trzeba go wycofac, wciaz sa chetni do jego uzywania. Wiadomo, ze N2O zwieksza nudnosci i wymioty pooperacyjne, dziala depresyjnie na miesien sercowy, zwieksza opor w przeplywie przez pluca itd. Dobre strony bardzo watpliwe. Zmniejszenie kosztow? O ile? Czy ktos sie zastanawial jaki procent ogolnych kosztow operacji stanowi koszt lekow anestetycznych? Bardzo niewielki. O zaoszczedzone pieniadze "dzieki" N2O to jeszcze mniej. Wiec twierdze, ze w dzisiejszych czasach lepiej jest zrobic dobre znieczulenie, niz zaoszczedzic pare zloty.[Wyslij odpowiedz]


raff Temat: Re: gaz rozweselający, wysłane przez raff dnia 2005-04-22 21:09:10

Koszty leków anestetycznych stanowią 6-10% kosztów hospitalizacji, a różnica w kosztach znieczulenia z N2O i bez - przy tych samych parametrach przepływu gazów 3 x droższe jest znieczulenie bez N2O (z wyjątkiem używania do niego halotanu). Powietrze medyczne nie jest przecież za darmo (jak powietrze na sali operacyjnej), a rezygnując N2O musimy dać zdecydowanie więcej anestetyku..


Alice -pod wpływem N2O Temat: Re: gaz rozweselający, wysłane przez Alice-pod wpływem N2O dnia 2005-04-22 22:04:20

Raff, nie przesadziłeś z tym 10% kosztów hospitalizacji ? Czyżbyś wliczał w to amortyzację pielęgniarki anestezjologicznej?